Hluk

0

Hluk je jedním z rizikových faktorů, který negativně ovlivňuje zdraví a kvalitu života jedince. Zvuk může způsobit nejen poškození sluchu, ale při chronickém užívání může také vyvolat různá další onemocnění. Škody na těle navíc přinášejí audia, která nás baví a kterým chceme věnovat pozornost, pokud překročí určitý stupeň hlasitosti. Ztrátu sluchu může vyvolat jakýkoli typ hlasitého hluku, který se skládá z replikovaných skladeb nebo skladeb v reálném čase.

Časté přímé vystavování se zvuku ovlivňuje ustaranou činnost člověka, snižuje špičkovou kvalitu odpočinku a zhoršuje imunitní systém. Dlouhodobý zvuk zvyšuje krevní tlak a také může způsobit zažívací potíže (vliv zvuku na neurovegetativní systém).

Je ztráta sluchu trvalá?

Ztráta může být dočasná nebo trvalá. Krátkodobá ztráta sluchu, jako je akustické trauma, je poškození vyvolané krátkým silným hlukem. Dlouhodobá ztráta sluchu začíná na 4000 Hz a je způsobena ztrátou dráždivosti vláskových buněk vnitřního ucha. Stupeň zvuku 4000 Hz se může zvýšit nebo zůstat na tomto stupni zvukové frekvence, v závislosti na jiných aspektech. Ztráta sluchu je nevratná a nevyléčitelná!

Jaké je kvantitativní nebezpečí poškození sluchu?

Čím vyšší je stupeň hlasitosti a čím déle zvuk trvá, tím větší je nebezpečí poškození sluchu. Např. sluch je ohrožen, pokud jsme vystaveni 100 decibelům na 2 hodiny nebo 90 decibelům na 20 hodin.

Jaký je zvukový stupeň mluveného jazyka?

Jeden je schopen vydávat zvuk ve frekvenční škále 300-3000 Hz. Člověk má možnost přiznat změnu v rozsahu 5 dB a také vyšší.

Úplně první příznaky hluchoty nejsou obecně vidět, protože člověk ztrácí schopnost poslouchat frekvenci 4000 Hz. Tato úroveň hluchoty může zvýšit nebo zůstat na tomto stupni pravidelnosti zvuku v závislosti na dalších faktorech.

  • Mohu nějakým způsobem otestovat, zda mám poškozený sluch?
  • Zkuste poslední bílou klávesu na klavíru, pokud ji uslyšíte, váš sluch je skvělý.
  • Jaká je bezpečná hlasitost poslechu hudby?

Optimální úroveň množství při sledování z domácího audio reproduktoru je až 85 dB. Přípustná úroveň digitálně zesílené hudby pro společenské vyžití je max. 95 dB, pro koncerty 100 dB.

Jak si chránit sluch?

Upravte hlasitost televizoru, rádia a také téměř všeho, co vydává zvuky
Při pořizování domácích spotřebičů zjistěte parametry hlukuSnažte se předcházet hlasitým místům, nevidíte je denně! Účinky hluku během dne narůstají!

Pokud posloucháte přehrávač a zároveň používáte sluchátka, dejte přednost těm, které se vám nedostanou do uší, ale zabalí vám uši – jsou bezpečnější!
Nevytvářejte „zvuk“ kouř – omezte nebo netiskněte nic, co vytváří zbytečné zvuky
Vyhýbejte se zvukovým zdrojům (reproduktorům).

Uvědomte si, že účinky některých návykových materiálů mohou otupit nepříjemné stupně hluku, bolest a tím také podcenit riziko.Nesnižujte únavu, únava zvyšuje hrozbu poškození a je také skvělým varovným signálem.Pokud se zdržujete v hlučném prostředí, zastavte se v klidné atmosféře.

Vzdělávací produkty týkající se zvuku:.Hluk kolem nás, my sami popraveni.Spisovatelé: PhDr Zdeňka Žídková, Mgr. MUDr Alena Neumanová Pavla Vokřínková.hodnocení: MUDr. Pavla Floriálnová, návrh loga zařízení, Brno.

Produkt byl vydán Zdravotním ústavem v Brně v rámci Promo úkolu Zdraví a wellness Ministerstva wellness ČR v roce 2005.

Stažení.

Leták – 29. dubna Mezinárodní den hluku, SZÚ 2013.
Ukončete zvuk.
– Podrobnosti o projektu z roku 2005 zaměřeném na pracovní prostředí zahrnují „deset doporučení“.

Zdravotní a wellness nebezpečí zvuku a také možnosti prevence.
– odborný krátký článek MUDr. Karel Nešpor, CSc. (DOC), obsahuje informace o hrozbě zvuku pro psychické a fyzické zdraví a wellness, doporučení k odborným literárním dílům, internetové zdroje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno